Bezprzewodowe gniazdko telefoniczne na stronach telsil.com.pl

Generator do szukania kabli, par w kablach instalacjach telefonicznych i sieciach komputerowych - schemat wykonania

 

Czasami występuje potrzeba poszukania właściwej pary kabla kiedy w kablu jest więcej par lub żył.

Równie często trzeba odnaleźć właściwy kabel wśród wielu innych kabli w pokoju, biurze w budynku na przykład w sieci komputerowej. Można wtedy zakupić gotowy taki generator składający się z dwóch części : nadajnik i odbiornik lub samodzielnie wykonać sobie generator który będzie tani i skuteczny w działaniu.

Najprościej jest wykonać z dwóch tranzystorów i kilku rezystorów i kondensatorów zakupionych za kilka złotych w sklepie elektronicznym ( np. Scalak w Zabrzu ). Zakupione elementy należy ze sobą połączyć wg schematu za pomocą lutownicy. Co nie powinno być trudne. Zalecam polutowanie elementów najpierw w wersji roboczej na stole, podłączenie zasilania 9 V uzyskanego z połączenia dwóch baterii płaskich - dlaczego ? odpowiedź później.schemat generatora astabilnego na tranzystorach


Po polutowaniu elementów i podłączeniu zasilania w słuchawce podłączonej do wyjścia generatora powinno być słychać dźwięk o częstotliwości około 800 Hz. Przy pomocy zmiany wartości rezystora R3 lub R4 można wyregulować częstotliwość do ok 1000 do 1100 Hz która jest najlepiej słyszana przez ludzi i jednocześnie dobrze przenoszona przez okablowanie.

Po uzyskaniu właściwej dla własnego ucha częstotliwości można cały polutowany układ odpowiednio zmniejszyć przez poucinanie długich końcówek elementów tj. tranzystorów, rezystorów i kondensatorów i ponowne ich polutowanie w taki sposób aby wszystko weszło do pudełka po zapałkach. Można to w dowolny sposób upchać i zalać świeczką aby elementy nie chciały się zwierać ze sobą. Przewody "wyjście" i zasilanie wyprowadzić na zewnątrz pudełka. Pudełko zamocować za pomocą dwóch gumek "recepturek" do dwóch płaskich baterii położonych jedna na drugiej.

W ten sposób mamy gotowy tani generator, który będzie przez bardzo wiele godzin mógł pracować wysyłając na kable sygnał generatora o częstotliwości 1kHz. Z drugiego końca kabla można szukać właściwej pary lub kabla pośród wielu nieznanych kabli. Generator jest niewrażliwy na zwarcia żył, (na przeciążenie) nie jest wrażliwy na obce napięcia podawane w na szukanych żyłach - oczywiście dla własnego bezpieczeństwa należy się upewnić czy w kablu nie ma zbyt wysokich napięć aby nie zostać porażonym prądem elektrycznym.

Wtyczka telefoniczna rj11 podłączenie

 

Dla ułatwienia sobie podłączenia generatora od strony gniazd telefonicznych i komputerowych można sobie oprócz krokodylków i przewodów z dwóch żył kabla - podłączyć na stałe 1 metr przewodu zakończonego wtyczką telefoniczną cztero-stykową (nawet 2 styki wystarczą) w tym celu można wykorzystać stary odcinek kabla od aparatu telefonicznego. Wtyk telefoniczny można wkładać zarówno do gniazd telefonicznych jak również do gniazd komputerowych pasuje dobrze dla obu typów gniazd.

 

 

 

 

telefon monterski, słuchawka

 

Do słuchania (szukania) sygnału generatora na drugim końcu kabla można używać najzwyklejszego telefonu monterskiego
( lub zwykły stary aparat telefoniczny, sama słuchawka od telefonu, głośniczek - najlepiej w dużej impedancji, nagłowne słuchawki komputerowe - co wydaje się być najwygodniejsze w użyciu.

Generator można podłączać na dwie żyły w kablu bądź jedną żyłę do uziomu a druga do żyły szukanej.
Przy odrobinie wprawy można szukać kabla nie podłączając się nawet słuchawką do żył kabla lecz przez podłączenie jednego styku słuchawek do uziemienia a drugiego przez zbliżenie do powłoki kabla.
Generator daje dosyć dużą amplitudę sygnału więc to jest praktycznie możliwe (sprawdzone).

Jeżeli porada jest dobra , proszę daj Plusa na Google albo na Facebooku